Żeby gorące było gorące, a zimne – naprawdę zimne
Praca w terenie, górski trekking, godziny z wędką w dłoni, ale i weekendowy piknik, czy po prostu praca – to wtedy potrzebujemy solidnego kubka termicznego lub termosu. Ciepława herbata nie rozgrzeje jak trzeba, a letni napój nie będzie nagrodą za ukończony maraton.
Gorące powinno być gorące, a zimne – naprawdę zimne. I to najdłużej, jak tylko możliwe. Z tego założenia wychodzi firma Stanley - wiodący producent kubków termicznych i termosów. Jej produkty to prawdziwi długodystansowcy pod względem utrzymywania temperatury.
Wynalazca stalowej butelki próżniowej - czyli stalowego termosu
Stanley szczyci się ponad stuletnią tradycją i jest prawdziwym ekspertem, jeżeli chodzi o utrzymywanie pożądanej temperatury napojów i posiłków. Firma, której założycielem był wynalazca stalowego termosu, podchodzi do definiowania zakresu temperatur bezkompromisowo:
? Gorące napoje to takie, których temperatura przekracza 60 °C
❄ Zimne napoje charakteryzują się temperaturą poniżej 10 °C
Wszystkie pomiary czasu utrzymania temperatury przez produkty Stanleya odbywają się w temperaturze pokojowej, czyli w 20 °C (+-2 °C).
Warto także zauważyć, że deklarowany czas utrzymywania temperatury przez akcesoria Stanley jest zawsze nieco zaniżony. Oznacza to, że w praktyce nasz pojemnik termiczny utrzyma pożądaną temperaturę napoju jeszcze dłużej, niż gwarantuje nam to producent.
Właściwości kubków termicznych i termosów - co trzeba wiedzieć?
→ Gorące napoje lub żywność wychładzają się w szybszym tempie, niż zimne płyny ocieplają. Dlatego na opakowaniach większości produktów marki Stanley można znaleźć aż trzy dane: czas utrzymywania temperatury podany jest osobno dla gorących, zimnych i zamrożonych produktów. Najszybciej temperaturę wytraca gorąca zawartość, a proces ogrzewania trwa najdłużej w przypadku lodu.
→ Im większa pojemność i im więcej zawartości, tym proces wytracania początkowej temperatury przebiega wolniej. W praktyce oznacza to, że maksymalne napełnienie kubka termicznego lub termosu o dużej pojemności gwarantuje nam powolną utratę wyjściowej temperatury. W małym naczyniu z niewielką ilością zawartości proces zmiany temperatury będzie przebiegał szybciej.
→ Otwieranie termosu lub kubka termicznego powoduje szybszą utratę wyjściowej temperatury. Deklarowana zdolność utrzymania temperatury dotyczy pełnego naczynia, nieotwieranego przez określony czas.
→ Przed wlaniem lub włożeniem do kubka lub termosu właściwych produktów warto napełnić je - w zależności od potrzeb - gorącą lub zimną wodą i na pięć minut pozostawić w szczelnym zamknięciu. Dzięki temu prostemu zabiegowi naczynie dłużej utrzyma pożądaną temperaturę.
Produkty marki Stanley – ile czasu utrzymają wysoką, a ile niską temperaturę?
Produkty marki Stanley stanowią prawdziwy wzór w segmencie produktów termicznych na rynku. Amerykańska firma może poszczycić się naprawdę imponującymi wynikami – zobaczcie sami!
Poniżej przedstawiamy podział na kategorie i deklarowane przedziały czasowe – od minimalnego do maksymalnego w danej grupie produktowej. Dokładne dane dla konkretnych produktów dostępne są w opisach produktów marki Stanley w sklepie internetowym LeDuvel.
Kubki termiczne
do 12 h | Do 16 h | Do 2 dni |
Butelki termiczne
do 18 h | Do 18 h | Do 3 dni |
Kufle termiczne i termosy na piwo
do 18 h | Do 24 h | Do 4 dni |
Termosy próżniowe
do 45 h | Do 24 h | Do 8 dni |
Termosy obiadowe
do 20 h | Do 24 h |
Lodówka turystyczna
Do 36 h |
Podawane parametry dotyczące utrzymania temperatury dotyczą pełnego naczynia, nieotwieranego przez określony czas. Otwieranie naczynia i częściowe opróżnianie wiąże się z szybszą utratą początkowej temperatury. Dla wydłużenia czasu utrzymania temperatury zaleca się, aby najpierw wypełnić naczynie gorącą wodą i pozostawić na pięć minut szczelnie zamknięte, po czym opróżnić i napełnić docelowym napojem lub potrawą oraz szczelnie zamknąć. W przypadku gdy przechowywany ma być produkt zimny lub chłodny należy użyć wody zimnej.
To izolacja najwyższej klasy
Jak to możliwe, że termos lub kubek termiczny mogą utrzymać wysoką lub niską temperaturę zawartości przed tak długi czas? Stanley stawia na izolację próżniową na najwyższym poziomie, wciąż poszukuje coraz to nowych technologii, pozwalających na zwiększenie właściwości termoizolacyjnych, a także przykłada ogromną wagę do kwestii szczelności.
Dodatkowym atutem wszystkich produktów marki Stanley jest ich trwałość – objęte są one 25-letnią gwarancją, co potwierdza, że są to wyroby najwyższej jakości.